Smiltsērkšķi pasaules medicīnā, mājas lietošanā un kosmētikā.

 

Vārda smiltsērkšķi burtiskais tulkojums no sengrieķu valodas – “spīdīgs zirgs”. Senajā Grieķijā pašas smiltsērkšķu lapas lietoja, kā barību novājinātiem vai slimiem zirgiem. Tajos senajos laikos zirgs nozīmēja un tika novērtēts daudz augstāk nekā 600. Merssedes mūsdienu dzīvē. Tie zirgi, kuri ēda smiltsērkšķu ogas, stādus vai lapas, ātri atveseļojās, atgūstot savu svaru, turklāt viņu spalva palika gluda un spīdīga.

Smiltsērkšķu augi bija pieminēti gan Tibetas, tā arī Mongolijas senajos rakstos, tā arī ķīniešu tradicionālajā medicīnā, un visos rakstos ir pieminētas universālās dziednieciskās īpašības ar ko ir apveltīti smiltsērkšķu stādi. Tomēr atnākot melnajiem viduslaikiem, diemžēl smiltsērkšķi tika aizmirsti un šobrīd atkal atdzima milzīgā interese par doto augu medicīniskajām īpašībām.

Unikālās raksturīpašības, kuras ir smiltsērkšķu ogu sastāvā

Smiltsērkšķu ogas jau tiek klasificētas kā multivitamīni. Tās satur provitamīnus A (līdz 10,9 mg%) kā arī tādus vitamīnus, kā B1, B2, B3, B6, C, E, K u.c. Ogas satur pat 3-6% cukura (glikoze un fruktoze), organiskās skābes (līdz 2,5%) – ābolu skābi, vīnskābi u.c., Dzeltenās krāsvielas kvercetīnu, miecvielas, taukaino eļļu, kura mīkstajā daļā jau ir deviņi procenti, pie tam seklās pat veseli divpadsmit procenti.
Lapās un arī mizā bija atrasts 0,4% apmērā alkaloīds hipofēns, askorbīnskābe un līdz 10 dažādiem tanīniem, bet auga mizā – līdz 3% dažāda sastāva taukainas eļļas.
Pašas smiltsērkšķu ogas spēj uzkrāt tauku eļļu, kas sastāv no triacilglicerīniem ar piesātinātām vai nepiesātinātām taukskābēm, starp pēdējām dominē mononepiesātinātās (palmitooleīnskābes, oleīnskābes) skābes; pektīns, organiskās skābes, flavonoīdi, nikotīnskābe un folijskābe, makro un mikro elementi (bors, dzelzs, cinks, varš, mangāns, kālijs, kalcijs), cukuri un daži augu antibiotiku varianti.
Smiltsērkšķu eļļa no mīkstuma jau ir koši oranžā krāsā, no sēklām – dzeltenīgs, pie tam to ķīmiskais sastāvs mazliet atšķiras. Ogu mīkstuma eļļa satur līdz 0,35% karotīna un karotinoīdus, tiamīnu un riboflavīnu, salīdzinoši lielu daudzumu tokoferola – 0,165%, kā arī ievērojamu daudzuma vitamīna F, kas tad regulē ādas vielmaiņu.

Smiltsērkšķu ievārījums un tēja, ko vēl izmanto mūsu veselībai?

Agrākos laikos zāļu darinātāji smiltsērkšķu ogas lietoja vairāku slimību ārstēšanai. Piemēram, smiltsērkšķu sula tika izmantota zarnu traucējumu dziedniecībā vai arī, lai samazinātu kuņģa sekrēciju. Smiltsērkšķu ievārījums tika ieteikts dzeršanai cukura diabēta, reimatisma, vitamīnu trūkuma un gremošanas traucējumu situācijā. Pat patlaban smiltsērkšķu eļļa un sula tiek izmantota veselības stāvokļa uzlabošanai, pie tam šeit cena īstenībā nav tik liela.
Ogas ideāli ir piemērotas desertiem un arī priekš smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos. Vairākas receptes atrodamas interneta vidē. Ja gribat, varat iegādāties jau gatavu produkciju, bagātīgā klāsta atrodama pie tam arī smiltsērkšķu ievārījums vai smiltsērkšķu tēja, dažnedažādas mērces un saldumi, vai smiltsērkšķu eļļa kapsulās..
Estētiskajā medicīnā smiltsērkšķu augi parasti tiek plaši pielietoti pret jebkāda veida grumbām, tumšiem lokiem ap acīm, gan arī pret matu zaudēšanu.
Acīmredzams, šī veida dabas dāvanas izmantošana jau ir ļoti daudzveidīga, taču pirms uzsākt aktīvu lietošanu, rekomendējams aprunāties ar ārstu, ja esiet grūtniece vai varbūt Jums ir jebkādas gremošanas problēmas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *