Kā tad parādījās lēcas? Un cik tad viņas jau ir svarīgas šodien?

Nevar noliegt to, ka lēcas acīm mūsdienās tiešām ir diezgan pazīstamas un pieprasītas. Kontaktlēcas ir sekmīgi nomainījušas brilles un arī kvalitatīvi uzlabo tuvredzību vai tālredzību, astigmātismu uc.. Lēcas pielieto arī skaistumam – acu krāsas maiņai vai akcenta piešķiršanai. Tad, kad un arī kas lēcas izgudroja?
Vai Jūs zinājāt, ka tieši Leonardo da Vinči ir tas, kurš 16.gs. (precīzi tas bija 1508.g.) izveidoja skices, kurās attēlota ierīce, kuru var pielietot redzes korekcijai. Nākamo ieguldījumu ienesa R.Dekarts 1637.g.. Tā bija maza caurule, kas tad piepildīta ar ūdeni, veidojot savdabīgu palielināmo stiklu.
Tomēr pirmās kontaktlēcas radās 1888.g., kuru radītājs bija stikla pūtējs Frīdrihs Müllers. Viņam bija draugs, kurš zaudēja plakstiņu acij un viņam bija akūtas sāpes un pastāvīgs sausums acīs. Mellers vēlējās viņam izlīdzēt, izgatavojot no stikla lēcas. To centrs bija caurspīdīgs, bet malas baltas, lai varētu visu redzēt apkārt. Draugs piemērīja lēcas acīm, un tādējādi redze uzlabojās.
Vēlāk Müllers uzsāka masveidā ražot stikla kontaktlēcas. Taču šīs lēcas acīm nebija pilnīgi piemērotas visiem. Tās varēja vilkt tikai ierobežots skaits cilvēku. Kontaktlēcas masveida ražošanu vēlāk pārņēma K.Zeiss un Oto Šots.

Pateicoties tam, šodien mūsu tirgus ir pārpildīts ar ļoti savādākiem produktiem, kā piemēram, krāsainās lēcas, redzi koriģējošās lēcas. Tās atvieglina ikdienu, pie tam attīstoties digitālajai videi, pieņemama lieta ir tāda kā kontaktlēcas interneta veikals, kurā bieži vien katras lēcas cena ir zemāka nekā parastos veikalos. Bez tam arī šeit palīgā nāk eksperti, kas palīdzēs piemeklēt Jums piemērotāko produktu.

Cik salīdzinoši dažādu kontaktlēcu tipu sastopams pasaulē un arī kā viņas izvēlēties?

Pirmais, kam pievērst īpašu uzmanību, kad tiek izvēlētas lēcas, jau ir tas, vai tās būs mīkstas, vai cietas. Kontaktlēcas, kas ir cietās, uz šodienu jau pilnveidojās. Sākotnēji tās bija no stikla, pēc tam no organiskā stikla, plastmasas un noklāja visu acs priekšējo virsmu. Pēdējais posms bija ražošana no specifiska materiāla – silikona akrilāta. Pašas galvenās cieto kontaktlēcu īpašības ir minimāls attēla izkropļojums (materiāls visvairāk notur to formu), bojājumu izturība, mazāk nokļūst netīrumi uz tā, nepieciešamība mitrināt pašas lēcas jau ir daudz mazāka, tā kā tās ir bez ūdens un neizžūst ilgi valkājot, pienācīgi kopjot, lietošanas termiņš pārsniedz to, kas ir mīkstām lēcām. Mīkstās lēcas ir taisītas no īpaša elastīga materiāla – silikona hidrogēla vai hidrogēla. Pēc maiņas nepieciešamības ir vienas dienas kontaktlēcas (vienreizējās lietošanas), nedēļas vai divu nedēļu kontaktlēcas, plānveida lēcas, kas jānomaina ik pēc 1-3 mēnešiem un tradicionālās, kuras maina ik pēc sešiem mēnešiem.

Bez šaubām, lēcas cena būs atkarīga ne vien no tā kāds materiāls izmantots, bet arī no nēsāšanas ilguma. Turklāt vēl ir krāsainas lēcas, kas jau var pilnībā izmainīt ārējo izskatu. Lēcas internetā protams ir atrodamas milzīgā dažādībā un lietpratēji Jums var sniegt izsmelošas atbildes, kā piemeklēt savu variantu. Bez šaubām, svarīgi, lai lēcas cena nemaz nav sevišķi maza, jo kvalitātei šajā gadījumā tad ir būtiska loma un, protams, labāk atrast pārbaudītu ražotāju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *